9 lut 2013

Tajemniczy Gdańsk


14 stycznia 2013 dwie rzeczy wydarzyły się niemal jednocześnie (oczywiście, rzeczy wydarzających się niemal jednocześnie są miliony każdego dnia, ale nie wszystkie dotyczą ważkich kwestii ruchania miast).

Rzecz pierwsza: Magda przysłała mi maila z tym zdjęciem:


Gdańsk, Starówka, okolice ul. Długiej* (zdjęcie zrobiła i przysłała Magda L.).

Rzecz druga: Riennahera opublikowała na swoim blogu ten post .
Riennahera, tak naprawdę, była tego dnia pierwsza. Zanim zdążyłam ją zmolestować pytaniami lub chociaż podlinkować zdjęcie na facebooku, spłynął mail od Magdy. Abrakadabra.
Jeśli dobrze się przyjrzycie, zauważycie z pewnością, że zdjęcie od Magdy i zdjęcie Rienn pochodzą z dwóch różnych miejsc. Czyli: Gdańsk ma swojego mema. Frapuje mnie jego treść, bo nie znalazłam jak dotąd wyjaśnienia ani źródła. Oczywiście, sprawdziłam, kim był Mykerinos (starożytnym władcą egipskim w konkretnym nakryciu głowy), ale skąd wątek jego kości? Pierwsze podejrzenie, to "na pewno z jakiejś piosenki", tak samo jak w przypadku szczecińskiego "Karola nie ma w domu talerzy, bo dom talerzy, bo dom talerzy jest zamknięty" (o tym tekście i jego znaczeniu dla Szczecina piszę od dwóch miesięcy i nie mogę skończyć) - ale nie dokopałam się do niczego chociażby zbliżonego (do źródła Karoli też nie, a ponoć w tym przypadku to faktycznie piosenka). Liczę na Was, drodzy czytelnicy, królowe i królowie kontekstów, miejskich legend i tajemnic. Jaka jest geneza "mieli my kości Mykerinosa"?

*Poprawka od lepiej zorientowanych, niż turystka Magda i ja (która nie byłam w Gdańsku od piątego roku życia): Długa to jest Główne Miasto, a nie Stare Miasto (jest ono w okolicach Wielkiego Młyna i Ratusza Staromiejskiego), oraz Gdańsk nie ma Starówki. W imieniu autorki zdjęcia i swoim przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni ignoranckim opisem.

14 komentarzy:

 1. Pewnie jakiś szalony student/profesor archeologii to wypisuje. Co do Karola w domu talerzy to ponoć chodzi o squot 'dom talerzy' w którym nie było Karola, bo zamknęli dom talerzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podoba mi się teza archeologiczna. Z tym squotem talerzowym to też chyba słyszałam, choć wersja o punkowej piosence bardziej mi utkwiła w pamięci.

   Usuń
 2. Może ktoś serio odreagowuje stratę sarkofagu Mykerinosa u wybrzeży Hiszpanii :D

  OdpowiedzUsuń
 3. może warto zagłębić się w biografię mykerinosa ? tutaj znalazłam info na temat jego życia : http://www.wattpad.com/3354-herodot-part-1?p=79#!p=79 , pod koniec wcześniejszej strony (78) zaczyna sie o nim wzmianka, a fragment ktory mnie zainteresował napisany jest na stronie 79. Mianowicie na mysli mam fakt, że gwałcił swoją córkę.

  http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/1249927,gdansk-14-lat-wiezienia-dla-mezczyzny-ktory-przez-11-lat,id,t.html

  może to o to chodzi ? o to że płynie w nas jego krew? tylko dlaczego "mieli my kości" ?!

  co prawda sąd wydał wyrok po pojawieniu sie napisu, ale może tym tropem i w tą właśnie stronę należy drążyć by poznać jego znaczenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedaleko napisu, na Bielańskiej, jest IHS UG, można zapytać na archeo co myślą o kościach Mykerinosa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To brzmi jak cytat z Tymona Tymanskiego. może on coś wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet chyba wiem, z czym Tymona Ci się kojarzy :)

   Usuń
 6. W Gdańsku nie ma Starówki, tylko Stare i Główne Miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 7. Długa to jest Główne Miasto, a nie Stare Miasto(jest ono w okolicach Wielkiego Młyna i Ratusza Staromiejskiego)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpis poprawiony o adekwatne wskazówki geograficzne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy pierwszy raz to zobaczyłem byłem w 100000% przekonany że to z jakiegoś wiersza bo te słowa z jakiegoś powodu nie były mi obce i w sumie dalej nie daje mi to spokoju :( Jakiś polonista ?

  OdpowiedzUsuń
 10. tajnedziennikigdanskie.blogspot.com/2013/10/mieli-my-kosci-mykerinosa.html

  OdpowiedzUsuń
 11. moja interpretacja jest taka że straciliśmy jego kości które to jako IMO dziedzictwo ludzkości trafiłyby do muzeum - a więc miejsca (ponownie IMO) kultury wyższej, a zamiast tego mamy Reality Show, Talent Show i inne ścierwa........

  OdpowiedzUsuń